DOBRA PRAKTYKA W CELU UNIKNIĘCIA AWARII KOMPONENTÓW I WCZESNEGO ZUŻYCIA
Młoty hydrauliczne to narzędzia wyburzeniowe szeroko stosowane w sektorze robót ziemnych i górnictwie. Przeznaczone są do kruszenia bloków skalnych i betonowych o różnej twardości.
Z tego artykułu dowiesz się:
- DOBRA PRAKTYKA W CELU UNIKNIĘCIA AWARII KOMPONENTÓW I WCZESNEGO ZUŻYCIA
- PODZESPOŁY I DZIAŁANIE MŁOTÓW HYDRAULICZNYCH
- 5 ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH PRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA MŁOTÓW HYDRAULICZNYCH
- 5-ETAPOWA RUTYNA – KONSERWACJA MŁOTA HYDRAULICZNEGO
- MŁOTY HYDRAULICZNE MARKI ITR
- RODZAJE MŁOTÓW HYDRAULICZNYCH I ICH ZASTOSOWANIA
Główne zastosowania obejmują wyburzanie, wstępne wykopy, kopanie rowów i wtórne kruszenie skał. Młoty hydrauliczne można podzielić na trzy główne kategorie w zależności od rozmiaru i typu koparki, na której są zamontowane:
- Małe młoty używane głównie do kopania, robót drogowych, wyburzania obszarów mieszkalnych i renowacji budynków.
- Młoty średniej wielkości, stosowane głównie do wyburzania budynków, wykopów na terenach miejskich i kruszenia wtórnego w kamieniołomach.
- Duże młoty, używane głównie do dużych rozbiórek, wykopów pierwotnych w kamieniołomach oraz kopania fundamentów, tuneli i tuneli kolejowych.
PODZESPOŁY I DZIAŁANIE MŁOTÓW HYDRAULICZNYCH
Młoty hydrauliczne składają się z zespołu młota, obudowy wyposażonej w systemy amortyzujące i tłumiące drgania (które otaczają i chronią zespół młota) oraz grot (ostrze, dłuto i inne kształty końcówek). Młot hydrauliczny może być wykonany jako pojedynczy element (monoblok) lub złożony z wielu elementów połączonych czterema cięgnami. Wewnątrz ma w zasadzie dwie ruchome części: tłok (lub uderzający młotek) i dystrybutor. Ponadto istnieje również narzędzie przeznaczone do uderzania w wyburzaną lub wykopaną powierzchnię.
Młoty hydrauliczne muszą być podłączone do układu hydraulicznego koparki. Siła ciągu zapewniana przez płyn hydrauliczny pod wysokim ciśnieniem lub azot pod niskim ciśnieniem zawarty w głowicy napędza głowicę uderzającą. Energia generowana przez pchnięcie jest następnie gwałtownie przekazywana do górnej części, która uwalnia ją w ziemi.
ZAPAMIĘTAJ!
Młoty hydrauliczne powinny być używane zawsze prostopadle do powierzchni wyburzanego materiału, aby uniknąć przedwczesnego zużycia i uszkodzeń komponentów.
5 ZALECEŃ DOTYCZĄCYCH PRAWIDŁOWEGO UŻYTKOWANIA MŁOTÓW HYDRAULICZNYCH
- Zawsze używaj młotów hydraulicznych prostopadłych do powierzchni wyburzanego materiału i ustaw prawidłowy poziom ciśnienia roboczego.
- Młoty NIGDY nie mogą uderzać grotem „na biegu jałowym”: skoki jałowe powodują przedwczesne zużycie i pęknięcie zabezpieczenia grota.
- NIE WOLNO używać młotów hydraulicznych do przesuwania ciężkich mas ostrzem lub obudową.
- Młoty hydrauliczne NIE mogą uderzać w ten sam punkt dłużej niż 30 sekund. Zbyt długie pozostawanie w tej samej pozycji powoduje przegrzanie płynu hydraulicznego i ryzyko zakleszczenia tłoka.
- NIE zanurzaj młota w wodzie poza przedłużeniem grota. Jeśli jest to konieczne do prac podwodnych, skontaktuj się z najbliższym autoryzowanym centrum serwisowym, aby wyposażyć młot hydrauliczny w odpowiednie osprzęt podwodny.
5-ETAPOWA RUTYNA – KONSERWACJA MŁOTA HYDRAULICZNEGO
- Grot (lub końcówkę) należy stale smarować (zalecane co 2 godziny pracy).
- Amortyzatory i drążki (jeśli są) należy sprawdzać na początku i na końcu każdej zmiany roboczej.
- Sprawdź, czy kołki mocujące narzędzie i śruby mocujące płyty adaptera są prawidłowo zamocowane i dokręcone.
- Sprawdź, czy nie ma wycieków płynu hydraulicznego wzdłuż węży, złączy i narzędzia.
- Sprawdź ogólnie urządzenie pod kątem uszkodzeń spawów lub pęknięć w obudowie, płycie adaptera i grocie.
UWAGA!
Młoty hydrauliczne nie mogą uderzać w ten sam punkt dłużej niż 30 sekund, aby zapobiec przegrzaniu płynu hydraulicznego i ryzyku zakleszczenia tłoka.
MŁOTY HYDRAULICZNE MARKI ITR
Linia młotów hydraulicznych marki ITR została zaprojektowana, wyprodukowana i zmontowana w całości we Włoszech i obejmuje dwa różne typy: MonoBlack (monoblok) i NitroWhite (z prętami ściągającymi).
Młot monoblokowy ITR MonoBlack należy do dwóch pierwszych kategorii młotów: małych i średnich. Jest dostępny od 60 do 950 kg i jest kompatybilny z maszynami od 0,7 do 14 ton. Charakteryzuje go:
- Cicha praca dzięki poliuretanowej osłonie nad zespołem wyłącznika.
- Łatwa i szybka konserwacja dzięki stalowej konstrukcji monoblokowej bez cięgien.
- Mniejsze ryzyko awarii podzespołów i niższe koszty konserwacji dzięki konstrukcji monoblokowej i powiększonemu hamulcowi hydraulicznemu: ta kombinacja pomaga również obniżyć całkowity koszt eksploatacji.
- Wysoka stabilność: ponieważ nie działa poza osią, elementy wewnętrzne nie podlegają przedwczesnemu zużyciu.
Młot ITR NitroWhite ze ściągami mieści się we wszystkich trzech kategoriach młotów, od małych do dużych. Jest dostępny od 70 do 10 000 kg i jest kompatybilny z maszynami od 0,5 do 140 ton. Charakteryzuje się:
- Większa siła uderzenia przy stałej prędkości dzięki wewnętrznemu systemowi zaworów sterujących.
- Ręczna regulacja częstotliwości/mocy.
- Brak skoków jałowych.
- Równowaga między wydajnością, niezawodnością i kosztami w celu zaspokojenia wymagań rynku.
Szukasz młota hydraulicznego, który jest jednocześnie praktyczny i skuteczny? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji technicznych na temat naszych młotów hydraulicznych: ITR MonoBlack, oraz ITR NitroWhite.
Poniżej pozostałe narzędzia kruszące dostępne w naszej ofercie
Katalogi pdf
RODZAJE MŁOTÓW HYDRAULICZNYCH I ICH ZASTOSOWANIA
Typ Młota Hydraulicznego | Zastosowanie | Waga (kg) | Kompatybilność (tony) |
---|---|---|---|
Małe | Kopanie, roboty drogowe, wyburzanie mieszkań | 60 – 950 | 0,7 – 14 |
Średnie | Wyburzanie budynków, wykopy miejskie | 60 – 950 | 0,7 – 14 |
Duże | Duże rozbiórki, wykopy w kamieniołomach | 70 – 10 000 | 0,5 – 140 |