Jak często przeprowadzać kontrolę sprawności maszyn w firmie?

Żeby zapewnić bezpieczeństwo pracowników, ale i mieć pewność, że maszyny funkcjonują bez zarzutu, należy przeprowadzać ich kontrolę techniczną. Powstaje pytanie - jak często to robić i co w sobie zawiera tego rodzaju kontrola?

Przepisy prawne dotyczące kontroli sprawności w maszynach budowlanych

Odpowiedzi na ten temat znajdziemy w przepisach dotyczących bezpieczeństwa użytkowania maszyn. Zostały one zebrane w następujących aktach prawnych: rozporządzenia MPiPS z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzeniu MG z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. Wszelkie maszyny, narzędzia i urządzenia ochronne muszą pozostawać w nienagannym, sprawnym stanie technicznym i czystości, aby ich użytkowanie było w pełni bezpieczne dla pracowników.

Kiedy trzeba zareagować z maszyny?

Wszystko musi działać bez zarzutu, niezależnie, czy mowa o częściach do maszyn budowlanych, częściach do koparek, jak na przykład lemiesz do łyżki czy tuleje do koparek. Wystarczy, że coś szwankuje, wpływając negatywnie na pracę, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wydajności - trzeba zareagować. Przepisy nie pozostawiają tu wątpliwości, mówiąc, że jeśli pracownik dostrzeże wady lub uszkodzenia, powinien poinformować o tym przełożonego. Ma to zwłaszcza duże znaczenie, gdy mankament został zauważony w czasie pracy maszyny. W tej sytuacji musi ona zostać niezwłocznie zatrzymana. Wznowienie jej pracy bez usunięcia uszkodzenia jest niedopuszczalne.

Osoba odpowiedzialna za jej naprawę powinna dokładnie ocenić jej stan, znaleźć przyczynę usterki, dobrać odpowiednie części do maszyny budowlanej, by przywrócić ją do prawidłowego funkcjonowania. Może się zdarzyć, że maszyny nie da się naprawić, mimo użycia najlepszych zamienników (na przykład części Cat) - w tej sytuacji powinna ona zostać wycofana z użytkowania i oznaczona czytelnie tablicami informacyjnymi, żeby ktoś przypadkiem nie próbował jej uruchomić.

Kontrole sprawności maszyn - jakie są rodzaje?

To zależy od tego, z jakim rodzajem kontroli mamy do czynienia. Możemy wyróżnić 3 rodzaje: kontrole wstępne, okresowe i specjalne. Omówmy teraz je wszystkie po kolei, by dowiedzieć się, czym się charakteryzują.

Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych - kontrolę wstępną, to przeprowadza się ją w przypadku, gdy bezpieczne użytkowanie maszyny zależne jest od warunków, w jakich są one instalowane. Biorąc to pod uwagę, warto wiedzieć, że tego rodzaju kontroli podlegają maszyny w dwóch przypadkach - po zainstalowaniu, lecz przed przekazaniem do eksploatacji po raz pierwszy oraz maszyny po zainstalowaniu na innym stanowisku pracy lub w innym miejscu.

Kolejnym rodzajem są kontrole okresowe wykonane zwłaszcza w przypadku maszyn narażonych na działanie warunków, jakie mogą negatywnie wpływać na pogorszenie ich stanu technicznego lub nawet powodować powstanie sytuacji niebezpiecznych. Wiele części do maszyn budowlanych pracuje w niesprzyjających warunkach, co ma wpływ na ich szybkie zużycie. Z tego względu muszą one częściej niż normalnie przechodzić kontrole, by stwierdzić, w jakiej są kondycji i ewentualnie wprowadzić naprawy, kupując na przykład takie elementy, jak nowe części do koparek, części Cat, tuleje do koparek, lemiesz do łyżki itp.

Ostatnią grupą kontroli, ale równie ważnych, jak dwie wcześniejsze, są kontrole specjalnie, które odbywają się, gdy pogorszy się bezpieczeństwo związane z maszyną. Może być to wynikiem różnych zdarzeń, jak zjawiska przyrodnicze, prace modyfikacyjne, uszkodzeń lub wypadków przy pracy. Może też tak się stać przez wydłużony czas postoju maszyny. Warto wiedzieć, że odpowiedzialność za ten typ kontroli odpowiada pracodawca. Wyznacza on upoważnioną osobę mającą odpowiednie kwalifikacje. Musi być to specjalista znający specyfikę kontrolowanej maszyny - jej budowę, sposób działania itp. Taki człowiek musi też wiedzieć, jak przeprowadzić kontrolę, zarówno gdy mowa o jej zakresie, jak i sposobie jej dokonania i kryteriów oceny wyników.

Polecane produkty: