Jak często wymieniać gąsienice gumowe w koparce?

Koparki i minikoparki wykorzystywane na placu budowy są podatne na szybkie zużycie ważnych części, zwłaszcza gumowych gąsienic. Warto wiedzieć, jak często je wymieniać.

Gąsienice gumowe są powszechnie używane w takich maszynach, jak koparki, minikoparki i miniładowarki. Nieprzypadkowo zyskują na popularności, bo w porównaniu do gąsienic stalowych, mają mniej skomplikowaną budowę, dzięki czemu są bezproblemowe w eksploatacji. Nie wymagają też kosztownych napraw, bo zdecydowanie lepiej i korzystniej wymienić je na nowe. Jak jednak często to robić?

Niezastąpiony pojazd na każdym placu budowy - koparka

Na placu budowy praca zawsze wre, a wielkie i silne maszyny wykonują swoje zadania nieustannie. Muszą być naprawdę wytrzymałe, żeby poradzić sobie w trudnym terenie, wykonując jak najlepiej swoje powinności. W przypadku omawianych tu koparek i minikoparek kluczowe znaczenie odgrywa podwozie gąsienicowe, które ma bezpośredni kontakt z twardym, kamienistym i nierównym podłożem. Ulega ona szybkiemu zużyciu, dlatego też trzeba co pewien czas je zmienić. Na szczęście gąsienica do minikoparki i innych tego rodzaju maszyn jest bardzo łatwa do wymiany, ale żeby tak było, musimy oczywiście wiedzieć, jak prawidłowo ją demontować i montować.

Demontaż gąsienicy a ocena stanu innych elementów

Ściąganie gumowej gąsienicy to świetna okazja do tego, by ocenić stan techniczny innych części maszyny budowlanej, zwłaszcza kół - napinąjących i napędowych, jak również rolek jezdnych. Od ich dobrej kondycji zależy bardzo wiele, dlatego muszą działać bez żadnych problemów. Jeśli tak nie jest, podwozie gąsienicowe nie będzie odpowiednio przygotowane do pracy, nawet jak założymy już nową gąsienicę gumową. Nie ma więc sensu go zakładać, jeśli koła i rolki są w złym stanie. Taka maszyna nie tylko nie będzie pracować wydajnie, ale co gorsza - może stwarzać zagrożenie dla jej operatora i osób postronnych.

Jak zmienić gąsienice w koparce?

Jeśli jednak są one w dobrym stanie, możemy przystąpić do zakładania nowej gąsienicy gumowej. Czasem się może zdarzyć, że potrzeba nam pomocy drugiej koparki - konkretnie jej lemiesza i łyżki. Operator powinien zsunąć, a następnie nałożyć gąsienice, co nie jest łatwym zadaniem. Wymaga precyzji, cierpliwości i doświadczenia, dlatego też powinien to zadanie wykonać operator z długim stażem.

Inaczej to wygląda, gdy mamy zmienić gąsienicę do minikoparki. W tej sytuacji cały proces wymiany - zsunięcie i nałożenie nowej gąsienicy - jest zdecydowanie prostszy, gdyż w tym wypadku nie potrzeba dodatkowego sprzętu. Najważniejsze, by podczas całej operacji zatroszczyć się o bezpieczne odchylenie koparki, w ten sposób, by podwozie gąsienicowe nie dotykało podłoża. Równie istotne jest prawidłowe odkręcenie śruby luzującej koła napinające. Dzięki temu gąsienica praktycznie sama zsunie się ze sprzętu. Tam samo należy postąpić w przypadku zamontowania nowej gąsienicy.

Systematyczna kontrola napięcia gąsienic - przydatne informacje

Choć zakładanie gąsienic do minikoparki i koparki nie jest problematyczne, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na napinanie gąsienicy. Nie mogą być ani zbyt luźno, ani za mocno napięte. W jednym, jak i drugim przypadku może sprawić to nie lada problemy. Gdy nie są dobrze umocowane, koparka może źle się poruszać, a co gorsza - gąsienice mogą nawet się zsuwać. W przypadku jak są one zbyt mocno naciągnięte, istnieje ryzyko, że pękną.

Jak więc widać, napinanie gąsienicy to kluczowa kwestia. Wszystko zależy od jej optymalnego naciągu, który powinien wynosić około 10-20 mm. Co równie istotne, napinacz gąsienicy w trakcie użytkowania koparki może się luzować, więc regularnie przeprowadzajmy ocenę jego stanu, by w razie potrzeby poprawić jego działanie. To szczególnie istotne w przypadku nowych gąsienic - tutaj kontrola napinacza gąsienicy musi być sprawdzana częściej niż normalnie.

Jak poprawnie napinać gąsienice?

Prawidłowa konserwacja gąsienic w maszynach budowlanych z podwoziem gąsienicowym jest często pomijana, przez co nie działają one maksymalnie efektywnie. Wspomniany przed chwilą naciąg łańcucha ma tu najważniejsze znaczenie, więc na koniec warto jeszcze o nim powiedzieć kilka słów.

  • Napinacz gąsienicy powinien być sprawdzany co 50 motogodzin pracy maszyny.
  • Żeby go zmienić, należy obrócić nadwozie o 90 stopni i opuścić łyżkę, co pozwoli podnieść gąsienicę z ziemi. Ważne, by zachować kąt między wysięgnikiem a ramieniem (90 stopni) i umieścić okrągłą stronę łyżkę na ziemi.
  • Następnie powinniśmy umieścić klocki pod ramą, żeby podeprzeć maszynę.
  • Gdy już to zrobimy, wystarczy obrócić podniesioną gąsienicę o dwa pełne obroty wstecz i dwa pełne obroty do przodu.
  • Na samym końcu zmierzmy odległość “A” (są one różne, zależnie od producenta) na środku ramy gąsienicy od dolnej części ramy gąsienicy do tylnej powierzchni płyty gąsienicy.

Gąsienica do minikoparki i koparki to jedne z ważniejszych elementów tych maszyn budowlanych, dlatego trzeba zawsze postarać się, by były jak najwyższej jakości. Należy je regularnie kontrolować i w razie potrzeby wymienić, co - jak opisaliśmy w artykule - nie jest problematyczne. Co więcej, cena za gąsienice do minikoparki nie jest wygórowana.

Polecane produkty: