eksploatacja

Konserwacja i inspekcja maszyn budowlanych

Inspekcje operatora = czas pracy bez przestojów

operator koparki Operatorzy są w najlepszej pozycji do monitorowania stanu maszyny, zapobieganiu przestojom i maksymalizacji wydajności. Codzienne kontrole serwisowe w dużym stopniu zależą od typu używanej maszyny – koparki, ładowarki, spycharki, minikoparki, miniładowarki czy koparko – ładowarki. Operatorzy muszą zapoznać się z konkretną maszyną, której używają i opracować rutynę. Operator odgrywa kluczową rolę w minimalizowaniu kosztów posiadania i eksploatacji. Wyjaśnimy w jaki sposób inspekcje operatorów mogą wykryć potencjalne problemy, zanim staną się poważnymi usterkami, co skutkuje wydłużeniem czasu bezawaryjnej pracy i wydajnością maszyny. Operator maszyny z czasem zauważy drobne problemy w swojej maszynie. Może odnotować codzienne zmiany, na przykład jeśli coś zostało uszkodzone wczoraj podczas pracy. Może twoje gąsienice lub opony mają nowy problem. Może jest punkt olejowy, w którym gromadzi się kurz i brud. Dzięki opracowaniu procedury kontrolnej obserwacje operatora zapewnią ograniczenie awarii sprzętu. Przyjrzyjmy się niektórym kluczowym elementom kontroli.

Codzienne kontrole serwisowe maszyn budowlanych

Chłodzenie

chłodnica koparka Operatorzy muszą mieć podstawową wiedzę na temat przepływu powietrza wokół komory silnika i zwracać uwagę, w jaki sposób przepływa powietrze. Jest to konieczne, aby zanieczyszczenia nie utrudniały przepływu powietrza wokół tylnej części maszyny lub otworów wentylacyjnych. Chcesz, aby chłodnica spełniała swoje zadanie? Każdy materiał, który blokuje przepływ powietrza, z pewnością sprawi, że maszyna będzie się nagrzewać. Musisz zwracać uwagę na materiał lub zanieczyszczenia, które mogą zostać zebrane w ciągu dnia pracy.

Poziomy płynów

poziom płynów koparka Miej oko na poziom płynów. Musisz patrzyć na poziomy płynów, takich jak hydraulika lub poziom płynu chłodzącego. Upewnij się, że rozumiesz, gdzie znajdują się wszystkie kontrole poziomu płynu na konkretnej używanej maszynie.

Filtry

filtry koparka Ponadto musisz sprawdzić filtry. Jeśli wykonujesz własną konserwację, jedną z polecanych porad i wskazówek, jest zaznaczenie daty i godziny ostatniej wymiany filtra, aby wiedzieć, jaka jest ich żywotność. Jest to ważne poza zwykłym śledzeniem motogodzin. Jeśli na przykład otrzymałeś trochę brudnego paliwa, które zostało dostarczone i mogło dostać się do kilku różnych maszyn. Przynajmniej wiesz, że ostatni raz ten filtr był zmieniany. Pomaga zidentyfikować pierwotną przyczynę problemu. Nie zmieniasz też na ślepo filtrów paliwa, których nie trzeba wymieniać. Filtry powietrza paliwa i oleju to nie jedyny problem. Jednym z najczęściej pomijanych obszarów są filtry kabinowe. Filtry silnikowe są zawsze pierwszą rzeczą, o której myślą klienci i zwykle są one wymieniane dość często. Jeśli jest upalny dzień, a klimatyzacja nie działa tak, jak zwykle, sprawdź, czy filtr kabiny nie jest wypełniony zanieczyszczeniami. Możesz przedmuchać filtr ale tak naprawdę nie zastąpi to wymiany filtra na czysty.

Paski klinowe

pasek klinowy koparka Paski klinowe są często niewidoczne ze względu na osłony ochronne. Ważne jest, aby od czasu do czasu rozglądać się (wokół osłony), aby upewnić się, że wokół paska nie ma zanieczyszczeń, upewnij się, że żadne osłony nie stykają się z paskiem, co może powodować przedwczesne zużycie. Następnie sprawdź sam pasek. Sprawdź, czy nie ma pęknięć wskazujących na konieczność wymiany. Zapasowy pasek na budowie jest tanim ubezpieczeniem.

Sprawdź gąsienice i opony

podwozie koparka Gumowe opony i gąsienice mogą łatwo ulec uszkodzeniu podczas zmiany. W przypadku ładowarek kompaktowych i minikoparek ważne jest, aby szukać pęknięć, uszkodzeń i elementów gruzu w podwoziu. Spójrz także na rolki i koła napinające. Koło napinające lub rolka, o ile nie ma oczywistego wycieku oleju, który można łatwo zauważyć, czasami może być bardzo, bardzo gorąca. Dlatego zaleca się, aby operatorzy nie dotykali tych elementów po uruchomieniu maszyny, ponieważ może to spowodować oparzenie. W tym przypadku przydatny może okazać się przystępny cenowo pistolet temperaturowy, który jest łatwo dostępny. Pozwala on zidentyfikować gorące punkty. Niektóre z tych urządzeń zapewniają obrazowanie termiczne. Możemy wyraźnie wskazać element, który jest bardzo gorący i wymaga uwagi. Opony przedstawiają swój własny, unikalny zestaw wyzwań. Ciśnienie w oponach jest niezwykle ważne w przypadku maszyn, a niedopompowane opony mogą wytwarzać nadmierne ciepło, które może prowadzić do skrócenia żywotności. Można przedwcześnie zużyć bieżnik opony. Niezwykle ważne jest monitorowanie tego każdego dnia, w którym zaczynasz. Można to zrobić za pomocą manometru lub wizualizację, jeśli wiesz, że zostały prawidłowo ustawione w miejscu pracy.

Dbaj o punkty smarowania

smarowanie koparka Smar zapewnia niezbędną ochronę, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu i uszkodzeniom pomiędzy ruchomymi elementami. Czas pracy zależy od tego, czy smar dotrze we właściwe miejsce i w odpowiedniej ilości. Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić każdy operator, jest otwarcie instrukcji obsługi i zapoznanie się z punktami smarowania oraz ich częstotliwością. Niektóre punkty smarowania są codziennie, niektóre nie są tak częste. Ważna jest również ilość smaru. Nie chodzi tylko o podłączenie smarownicy do tego punktu. Sprawdź dokumentację, aby upewnić się, że nie zostały pominięte krytyczne połączenia. Na maszynie często znajdują się diagramy w instrukcji obsługi, z punktami smarowania i ilością tych punktów. Upewnij się, że nie przegapisz mniej widocznych punktów smarowania. Operatorzy mogą czasami ominąć pewne punkty, które mogą znajdować się wyżej na maszynie, jeśli nie ma zdalnych smarownic, mówi. W złączach, takich jak sworznie łyżki, które często pracują pod ziemią w warunkach mokrych lub podwodnych, smar pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń i zapewnia łatwość obracania się elementów. Upewnienie się, że smarujesz te obszary, sprawi, że maszyna będzie bardziej wydajna. Smarowanie tych obszarów zapewnia również dobrą okazję do sprawdzenia tych bardzo wrażliwych obszarów pod kątem uszkodzeń, takich jak wybrzuszenia węży oraz wgniecione lub wyszczerbione cylindry.

Zidentyfikuj przecieki

wycieki koparka Ze swej natury maszyny budowlane często pracują w brudnym środowisku, co może utrudniać wykrywanie wycieków. Rano, gdy maszyna stała, często grawitacja będzie naszym przyjacielem i jeśli pojawi się przeciek, zaczniemy to dostrzegać w rolkach czy uszczelkach. Przede wszystkim jedną z rzeczy, które naprawdę staramy się monitorować i na które zwracamy uwagę, jest szukanie nagromadzenia brudu w określonych obszarach. Za każdym razem, gdy mamy nieszczelną złączkę, zaczynamy mieć resztki oleju, a pozostałości oleju przyciągają brud, szczególnie w zakurzonym otoczeniu. Spójrz na tłoczysko siłownika hydraulicznego i uszczelkę dławika, aby zobaczyć, czy nie ma tam nagromadzenia kurzu i brudu. To wskazanie może zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Możemy skontaktować się z serwisem i powiedzieć, że istnieje przeciek, który należy naprawić. Może to być tylko luz, który trzeba dokręcić. Wiele nowszych maszyn ma w oleju barwnik reaktywny UV. Niedroga latarka UV może sprawić, że olej będzie świecił, co sprawia, że wycieki, nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach, są łatwe do znalezienia. Jeżeli jest to maszyna, której nie wiadomo, czy zawiera barwnik reagujący z promieniowaniem UV, można go dodać do oleju. Jest stosunkowo niedrogi.

Osprzęt

osprzęt koparka Hydraulika osprzętu to kolejny obszar, który wymaga staranności operatora. Najlepszą rzeczą do zrobienia w przypadku wymiany osprzętu jest noszenie ze sobą szmatki. Zostaw to w maszynie. Upewnij się, że to czysta szmata, najgorsze, co możesz zrobić, to wyczyścić coś brudną szmatką. Zanim podłączysz złącza hydrauliczne musisz się upewnić, że te części są czyste. Nie możesz wprowadzać żadnych zabrudzeń na przyłączu węża hydraulicznego lub przyłączu maszyny przez wsuwanie go bez czyszczenia. Upewnij się więc, że te porty są czyste. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby utrzymać połączenia w czystości. Kiedy odłączysz węże hydrauliczne od osprzętu, nie wahaj się połączyć ze sobą dwóch części. To tworzy obwód, który pozwala na ochronę całego osprzętu. Utrzymuje armaturę z dala od brudu, dzięki czemu masz mniej brudu do czyszczenia. Pozwala również wyrównać ciśnienie w obu wężach.

Monitoruj zużycie zębów i lemieszy

zęby lamiesze koparka Zęby i lemiesze umożliwiają maszynie efektywne wykonanie zadania. Używanie zużytych zębów i lemieszy spowoduje utratę wydajności maszyny. Jeśli maszyna pracuje nieefektywnie, prawdopodobnie występuje również większe nagrzewanie się. Ważne jest, aby obserwować, jak zużywają się twoje zęby. Czy masz na swojej maszynie odpowiednie zęby do zastosowania? Niektóre zęby są lepiej zaprojektowane do twardszych materiałów, inne do bardziej miękkich. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy do danego zastosowania używasz właściwych zębów i lemieszy. W końcu założenie odpowiedniego zęba i używanie go w normalnym zakresie żywotności zapewnia tę wydajność w działaniu. Będziesz bardziej produktywny w napełnianiu łyżki, napełnianiu materiału, ładowaniu materiału do ciężarówki dzięki nowszym zębom lub ostrzejszym lemieszom.

Rozruch maszyny

rozruch koparki Po porannym sprawdzeniu maszyny przez operatora dobrze jest opracować procedurę uruchamiania. Dobrą praktyką jest możliwość uruchomienia maszyny i rozgrzania jej na biegu jałowym. Oczywiście zbyt długa praca na biegu jałowym to zła rzecz. To, co należy robić, to uruchomić maszynę i pozwolić jej przejść przez wszystkie jej autokontrole. Gdy się rozgrzewa, trzeba sprawdzać, czy światła działają. Potem, gdy maszyna się nagrzewa, należy spojrzeć wstecz na wyświetlacz i upewnić się, że na desce rozdzielczej nie ma żadnych ostrzeżeń.

Komunikacja

Jeśli pracujesz na wielu zmianach, upewnij się, że masz kontakt z każdym operatorem, aby móc komunikować się, jeśli coś zostało zauważone lub dzieje się z maszyną. Może zeszłej nocy pojawił się kod błędu, nie był włączony gdy operator zakończył zmianę i nie zaalarmował nikogo. To może być naprawdę ważne, ponieważ może to prowadzić do większych problemów a w konsekwencji poważnego przestoju w pracy maszyny.