Zastosowanie gąsienicy gumowej jest bardziej przyjazne środowisku , niż zastosowanie gąsienicy stalowej. Zwiększona mobilność, zmniejszone drgania oraz zminimalizowany hałas, sprzyjające komfortowi użytkowania, pozwala na maksymalną wydajność użytkowania. Gąsienicę gumową cechuje najlepsza stabilność operacyjna. Jest ona używana w wielu maszynach rolniczych i przemysłowych jak np. minikoparki, koparki, kombajny i traktory.

Z kolei gumowe nakładki na płyty które mogą być z łatwością zamontowane na gąsienice stalowe, są zarówno funkcjonalne jak i wydajne.

ZALETY

  • Mniejsze uszkodzenie powierzchni ziemi – w trakcie pracy na asfalcie bądź betonie, następuje mniejsze uszkodzenie nawierzchni niż w przypadku odpowiedników stalowych.
  • Niski poziom drgania i hałasu – odpowiednio dopasowane ugięcie gąsienicy efektywnie redukuje hałas i drgania. W połączeniu z elastycznością produktu skutkuje to przedłużonym użytkowaniem sprzętu jak i również zmniejsza wysiłek kierowcy.
  • Niska siła nacisku – niska siła nacisku dodatnio wpływa na komfort prowadzenia pojazdu na miękkim podłożu takim jak piasek czy mokra nawierzchnia.
  • Zredukowana waga maszyny – lżejsza waga w przypadku zastosowania gąsienicy gumowej oznacza mniejszą całkowitą wagę maszyny co zwiększą maksymalną prędkość pojazdu.
  • Dodatkowe zdolności operacyjne – gąsienice posiadają właściwość podwójnego ciągnienia w porównaniu do maszyny o tej samej wadze z zastosowaniem podwozia kołowego. Ta dodana właściwość zezwala na większą sterowność przy niskiej i wysokiej prędkości, jak również na dodatkową zdolność holowania.

ZAPAMIĘTAJ!
Odpowiednie napięcie gąsienicy gumowej znacznie przedłuża jej żywotność i poprawia wydajność pracy maszyny.

BUDOWA

  • Powierzchnia gumowa – wytworzona z mieszanki gumy naturalnej i syntetycznej, mieszanka ta posiada właściwości antyścierne i elastyczne. Na podłożu błotnistym nie przylega do podłoża. Na twardszych nawierzchniach zewnętrzne ogumowanie minimalizuje hałas i drgania.
  • Metalowy rdzeń – łączy się samoistnie z kołem napędowym i zapobiega ześlizgiwaniu się gąsienicy gumowej z koła. Używamy specjalnego systemu spojenia celem uzyskania silnego wiązania metalowego rdzenia z nawierzchnią gumową.
  • Stalowy kord – biorąc pod uwagę wagę maszyny i jej ładowność, podejmujemy decyzję o ilości i sile stalowego przewodu biegnącego wzdłuż gąsienicy, co w sumie determinuje kompletną wytrzymałość gąsienicy gumowej.
Ilustracja przedstawiająca trzy różne technologie montażu gąsienic.

PRZEWODNIK PO EWENTUALNYCH PROBLEMACH

  1. Powierzchnia/krawędź gąsienicy jest pocięta bądź rozerwana. 
Zbliżenie na uszkodzoną gumową gąsienicę z widocznymi pęknięciami i zużyciem.

Prawdopodobne przyczyny

  • Nadmierne ciśnienie zewnętrzne powoduje uszkodzenie przewodu metalowego gąsienicy gumowej.
  • Jeśli gąsienica nie jest odpowiednio napięta, może to prowadzić do zniekształcenia. Pod wpływem nadmiernego zewnętrznego ciśnienia, rolka jezdna i koło napędowe mogą się przesunąć w górę w kierunku centralnej płyty sterowania i zwiększyć ciśnienie na przewód metalowy. Kiedy kamienie albo zewnętrzne substancje dostają się w okolice przewodu metalowego , ciśnienie przenosi się na koło napinające, rolkę jezdną i koło napędowe. Wskutek nagłego zwrotu/skrętu maszyny i nadmiernego ciśnienia przewód metalowy może ulec uszkodzeniu.
  • Korozja przewodu metalowego spowodowana żłobieniami.
  • Kiedy ugięcie jest drążone przez zewnętrzne substancje takie jak ostre kamienie, wilgoć dostaje się przez żłobienia gąsienicy do przewodu powodując korozje.
Zalecane działania
  • Zapobiegaj poruszaniu się po nawierzchniach o ostrych rysach bądź nierównych nawierzchniach.
  • Jeśli możliwe, unikaj poruszania się na długi dystans na asfalcie albo betonie, ponieważ powoduje to wysoki poziom tarcia. Zalecany transport ciężarówką bądź innym pojazdem.
  • Upewnij się, że gąsienica jest odpowiednio napięta. Po użytkowaniu usuwaj zewnętrzne substancje takie jak błoto z ramy i gąsienicy gumowej.

2. Uszkodzenie przewodu metalowego gąsienicy 

Uszkodzona gąsienica z widocznymi rozdarciami i zużyciem na elementach metalowych i gumowych.

Prawdopodobne przyczyny

  • Nadmierne ciśnienie zewnętrzne powoduje uszkodzenie przewodu metalowego gąsienicy gumowej.
  • Jeśli gąsienica nie jest odpowiednio napięta, może to prowadzić do zniekształcenia. Pod wpływem nadmiernego zewnętrznego ciśnienia, rolka jezdna i koło napędowe mogą się przesunąć w górę w kierunku centralnej płyty sterowania i zwiększyć ciśnienie na przewód metalowy. Kiedy kamienie albo zewnętrzne substancje dostają się w okolice przewodu metalowego , ciśnienie przenosi się na koło napinające, rolkę jezdną i koło napędowe. Wskutek nagłego zwrotu/skrętu maszyny i nadmiernego ciśnienia przewód metalowy może ulec uszkodzeniu.
  • Korozja przewodu metalowego spowodowana żłobieniami.
  • Kiedy ugięcie jest drążone przez zewnętrzne substancje takie jak ostre kamienie, wilgoć dostaje się przez żłobienia gąsienicy do przewodu powodując korozje.

Zalecane działania

  • Regularnie kontroluj napięcie gąsienicy gumowej i je zachowaj.
  • Unikaj nawierzchni z wieloma kamieniami i innymi szkodliwymi czynnikami, minimalizuj zużycie gąsienicy poprzez powolną jazdę.
  • Unikaj nagłych zwrotów, skręcaj pod szerokim kątem.

3. Odłamanie się metalowych wstawek/ wypadanie ogniw gąsienicy

Zbliżenie na silnie uszkodzoną gąsienicę, z wyraźnymi pęknięciami i ubytkami w materiale gumowym, odsłaniającymi elementy wewnętrzne.

Prawdopodobne przyczyny

  • Następuje wskutek nadmiernej siły zewnętrznej. Jeśli gąsienica gumowa nie jest odpowiednio napięta, kiedy rotuje i zmienia swoją pozycję nadmierne ciśnienie będzie się gromadzić nad kołem napinającym albo centralną płytą sterującą, powodując tym samym uszkodzenie gąsienicy. Kolejnym przykładem nadmiernej siły zewnętrznej jest przykład, w którym koło napędowe ulegnie uszkodzeniu (jak np. ułamanie zęba),wtedy ciśnienie kumuluje się nad metalowym rdzeniem gąsienicy i uszkadza go.
  • Następuje również wskutek korozji. Wstawka metalowa przylega do gąsienicy gumowej za pomocą spoiwa. Jednak spoiwo jest redukowane przez chemikalia, kompost/tynk albo sól. Wskutek wielogodzinnego użytkowania metalowy rdzeń może ulec uszkodzeniu.

Zalecane działania

  • Sprawdzaj napięcie gąsienicy co 50 mth. Utrzymanie odpowiedniego napięcia może przedłużyć cykl życia produktu.
  • Upewnij się, że operator wykonuje powolne zwroty maszyny i szerokie zwroty.
  • Kiedy poruszasz się po kamienistej drodze, jedź powoli.
  • Po każdym użyciu maszyny, dokładnie przemyj gąsienicę za pomocą wody i utrzymuj w suchych warunkach.

4. Pęknięcia na bokach gąsienicy

Zbliżenie na gąsienicę pojazdu z widocznym pęknięciem i uszkodzeniem na powierzchni gumowej.

Prawdopodobne przyczyny

  • Kiedy maszyna pracuje na wąskich albo nierównych drogach, boki gąsienicy mogą się wygiąć, a w efekcie jej boki mogą pękać.

Zalecane działania

  • Zwróć uwagę kiedy pracujesz: na wąskich drogach, przy wycince drzew lub terenie budowy z popękanymi odcinkami betonu.

5. Pęknięcia na ugięciu

Zbliżenie na zużytą gąsienicę pojazdu, z widocznymi śladami zużycia i uszkodzeniami na elementach gumowych i metalowych.

Prawdopodobne przyczyny

  • Pękanie ozonowe: Guma na ugięciu napina się w momencie kiedy znajduje się ono na końcu gąsienicy , blisko koła napędowego i napinającego. Pękanie to jest spowodowane przez długi czas parkowania maszyny bądź jej przestój.
  • Pękanie wskutek zgięcia: Wynika ono z powtarzanego procesu napinania się gumy podczas jazdy. Jeśli się powtarza, pęknięcia mogą wystąpić na całej gąsienicy.

Zalecane działania

  • Zapewnij przejazd gąsienicy gumowej przynajmniej raz w miesiącu. Unikaj bezpośredniego oświetlenia słonecznego i utrzymaj w suchości za pomocą plandek/obudowy.

DBAJ O SWOJE GĄSIENICE GUMOWE! IM WIĘCEJ POŚWIĘCISZ IM UWAGI PODCZAS PODSTAWOWYCH CZYNNOŚCI, TYM DŁUŻEJ POSŁUŻĄ CI JAKO EFEKTYWNE NARZĘDZIE PRACY!

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z GĄSIENICAMI GUMOWYMI, PRZYCZYNY I ZALECANE DZIAŁANIA

Problem z gąsienicą gumowąPrawdopodobne przyczynyZalecane działania
Powierzchnia/krawędź gąsienicy jest pocięta bądź rozerwana– Nadmierne ciśnienie zewnętrzne; Niewłaściwe napięcie gąsienicy; Korozja przewodu metalowego; Zewnętrzne substancje (np. kamienie)– Unikaj ostrych i nierównych nawierzchni; Transportuj maszynę na dłuższe dystanse; Utrzymuj odpowiednie napięcie gąsienicy;Usuwaj zewnętrzne substancje po użyciu
Uszkodzenie przewodu metalowego– Nadmierne ciśnienie zewnętrzne; Niewłaściwe napięcie gąsienicy; Korozja przewodu metalowego– Regularnie sprawdzaj i utrzymuj napięcie gąsienicy; Unikaj nawierzchni z kamieniami; Skręcaj pod szerokim kątem
Odłamanie się metalowych wstawek/wypadanie ogniw gąsienicy– Nadmierna siła zewnętrzna; Korozja; Chemikalia i sól– Sprawdzaj napięcie gąsienicy co 50 mth; Wykonuj powolne i szerokie zwroty; Dokładnie myj gąsienicę po każdym użyciu
Pęknięcia na bokach gąsienicy– Praca na wąskich lub nierównych drogach– Zwracaj uwagę podczas pracy na wąskich drogach i terenach budowy
Pęknięcia na ugięciu– Pękanie ozonowe (długie parkowanie); Pękanie wskutek zgięcia– Przejeżdżaj gąsienicą przynajmniej raz w miesiącu; Unikaj bezpośredniego słońca i utrzymuj w suchości