Gąsienice gumowe a stalowe – które wybrać i jakie są różnice?

W gąsienicowym układzie podwozia element odpowiedzialny za przeniesienie siły względem podłoża ma bardzo duże znaczenie. Przez bardzo długi czas był on produkowany tylko z wersji stalowej, jednak w trakcie eksploatacji na przełomie lat pojawiły się potrzeby, które zmusiły konstruktorów do znalezienia alternatywnych rozwiązań. W związku z tym na rynku obudziła się potrzeba znalezienia materiału, który będzie sprawdzał się lepiej w konkretnych warunkach i sytuacjach. Ostatecznie wybrano gumę. Dlaczego zdecydowano się na wybranie rozwiązania innego, niż konwencjonalne podwozia metalowe, które nadal pozostają najpopularniejszym systemem jezdnym ciężkich maszyn budowlanych i bez których większość inwestycji nie miałaby prawa zainstenić ( jak np. regulacje większych rzek - fot. poniżej ) ?

Czym gumowe gąsienice różnią się od stalowych?

Pod względem konstrukcyjnym opisywane elementy wykonane ze stali i gumy są do siebie bardzo podobne. W przypadku obu z nich gąsienice wyposażone są w metalowe elementy przeniesienia napędu, które ze względu na swój ciężar i formę zapewniają stabilność, bezpieczeństwo i możliwość pracy pod wysokimi obciążeniami i w najtrudniejszych warunkach. W przypadku łańcuchów stalowych, składają się one tylko z elementów stalowych wypełnionymi olejem, lub smarem i uszczelnionymi poliuretanowymi uszczelnieniami. W gąsienicach gumowych elementy wykonane z metalu są dużo mniejsze i lżejsze, a całość połączona jest wytrzymałą na naprężenia stalową taśmą ciągłą, która przy gąsienicach w wersji wzmocnionej wspierana jest przez dodatkowe stalowe linki, znajdujące się na całej szerokości gąsienicy.

Zalety gumowych gąsienic

Gąsienice gumowe — ze względu na swoją budowę i właściwości wykorzystanego materiału — nie powielają wad ( z perspektywy pracy w wąskich przestrzeniach, czy na nawięrzchniach wrażliwych ), które występują w przypadku ich metalowych odpowiedników. Głównymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę, porównując różne rodzaje tych elementów, są:

  1. oddziaływanie na podłoże – prace nie powinny powodować zbyt dużych uszkodzeń terenu niezależnie od poziomu spoistości gleby,
  2. waga – zastosowanie gumy zamiast metalowych elementów sprawia, że maszyna dużo mniej waży,
  3. ryzyko uszkodzenia – dzięki zastosowaniu gumowych elementów oraz innowacyjnych metod łączenia części układu bieżnego jest znacznie mniejsze,
  4. manewrowość – guma charakteryzuje się wysokim tarciem w porównaniu do metalowej powierzchni, dzięki czemu kierowanie maszyną jest łatwiejsze,
  5. redukcja drgań i hałasu – wpływa na komfort pracy i wydłużenie czasu nominalnej eksploatacji urządzenia.

Dzięki powyższym cechom maszyny budowlane wyposażone w gumowe gąsienice charakteryzują się efektywnością pracy i poprawą bezpieczeństwa podczas pracy w środku budynku, wąskich przejściach, czy nawet na ogródkach domów jednorodzinnych.

Jak wybrać odpowiednie gumowe gąsienice?

Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiednich gąsienic gumowych do swojej maszyny, przede wszystkim zwróć uwagę na ich przeznaczenie. Zastanów się, do jakich modeli urządzeń ich potrzebujesz, na jakim podłożu będą pracować i na jak długo powinny wystarczyć. Dzięki temu szeroki wybór produktów sprowadzisz do ograniczonego zakresu modeli, z którego łatwiej wybierzesz najbardziej odpowiednie gąsienice. Zwróć jednak uwagę na stosunek jakości do ceny. Wysokiej jakości komponenty będą długo służyć. Tańsze modele mogą natomiast wymusić na Tobie kosztowne i czasochłonne naprawy, a w ostateczności — potrzebę nabycia kolejnych gąsienic w krótkim czasie.

Co to jest gąsienica z "krótszym skokiem", czyli podwójną ilością ogniw?

Spora część gąsienic gumowych posiada swoje alternatywy pod względem budowy, które równie dobrze współpracują z podzespołami podwozia danego modelu maszyny. Taką alternatywą są gąsienice z podwojoną ilością ogniw, a skróconą odległością między ogniwami. Przykładem tego rozwiązania jest np. gąsienica o rozmiarze 230x48x70 stosowana w maszynie Caterpillar 301.8C której wymiary, to odpowiednio 230 - szerokość, 48 - długość podziałki, 70 - ilość ogniw. Konwencjonalna gąsienica w tym wypadku ma wymiary 230x96x35, czyli podziałka dwukrotnie dłuższa, a ilość ogniw stosunkowo mniejsza o połowe. Rozwiązanie z "krótkim skokiem" wpływa głównie na :

  1. zmiejszenie wibracji,
  2. większy komfort pracy dla operatora maszyny,
  3. stabilniejsze prowadzenie gąsienicy po elementach podwozia,
  4. większą płynność ruchów maszyny

Z informacji użytkowników wynika, że gąsienice te są lepszym rozwiązaniem na większość nawierzchni, jednak znajdują się i tacy, którzy świadomie wybierają rozwiązanie konwencjonalne, z mniejszą ilością ogniw. Powodem może być na przykład większa łatwość w wypadaniu materiału z pomiędzy gąsienicy, a innych elementów podwozia ( np. praca na piasku ).