Historia marki Komatsu

Dynamiczny rozwój społeczeństw nieodłącznie wiąże się z rozwojem przemysłu budowlanego i wydobywczego. Na wzrost zapotrzebowania na nowoczesną technologię, innowacje oraz wzrost wydajności, niezmiennie od ponad 100 lat odpowiada firma Komatsu, znany producent sprzętu budowlanego takiego jak koparki i ładowarki kompaktowe, ładowarki kołowe i gąsienicowe, wozidła sztywnoramowe i przegubowe, spycharki gąsienicowe, koparko-ładowarki oraz minikoparki i miniładowarki.

Początki japońskiej firmy Komatsu

Początek tej międzynarodowej firmy, która aktualnie jest jednym z największych producentów maszyn budowlanych, związany jest z rozwojem maszyn prasujących. Japońska firma Komatsu Iron Works, będąca poprzednikiem firmy Komatsu Ltd. wyprodukowała, jako jedna z nielicznych firm w tamtym czasie, prasy odlewnicze, prasy korbowe oraz prasę cierną.

Przełomowy punkt w rozwoju marki Komatsu

Firma systematycznie zwiększała swoją pozycję na rynku, aż do przełomowego momentu, kiedy to w odpowiedzi na zapotrzebowanie Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa, podjęła się opracowania pierwszego ciągnika rolniczego w Japonii. Wyprzedając konkurencję firma Komatsu zaprezentowała unikalną i niezwykle pożądaną maszynę. Firma nie osiadła jednak na laurach i już rok później zaprezentowała kolejną maszynę – ulepszony ciągnik G25 charakteryzujący się unowocześnionym silnikiem.

Współpraca Komatsu z marynarką wojenną

Odniesiony sukces zaowocował współpracą z japońską marynarką wojenną, która zgłosiła zapotrzebowanie na maszynę umożliwiającą sprawne poziomowanie terenu. Wykorzystując jako bazę ciągnik G40 i montując na nim hydrauliczny osprzęt do robót ziemnych uzyskano pierwszą spycharkę G40. Na powstałych w ten sposób prototypach spycharek firma Komatsu rozpoczęła dalsze prace koncepcyjno-twórcze co skutkowało dynamicznym rozwojem firmy jako wiodącego producenta sprzętu budowlanego. Na większą skalę firma zaczęła działać po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to do produkcji wszedł najbardziej znany model spycharki D50 będący flagowym produktem marki. Model ten doczekał się wielu ulepszeń i nowoczesnych rozwiązań stając się niezbędnym sprzętem usprawniającym odbudowę kraju.

Dynamiczny rozwój marki w latach 60.

W latach 60 XX wieku inżynierowie firmy Komatsu wraz z rozwojem firmy poszukiwali coraz to nowych i wydajniejszych technologii pozwalających na zaspokojenie coraz to większych potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku budowlanego. Badając nowe rozwiązania nawiązali współpracę z takimi firmami jak International Harvester oraz Bucyrus-Erie. Wytężony wysiłek przyniósł rozszerzenie dostępnego parku maszyn o ładowarki kołowe oraz koparki mechaniczne jak również koparki hydrauliczne.

Innowacyjne rozwiązania Komatsu w latach 80.

W związku z postępem w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych w latach 80 XX wieku, firma Komatsu wprowadziła na rynek innowacyjne koparki hydrauliczne serii Avance charakteryzujące się sterowanym mikrokomputerem silnikiem i zaworami hydraulicznymi. Zastosowanie mikrokomputerów pozwoliło na uzyskanie wysokiego poziomu mocy przy jednoczesnej oszczędności paliwa.

Największe na świecie wozidło opracowane przez japońską markę Komatsu

W 1995 roku w odpowiedzi na rosnące wymagania branży wydobywczej firma Komatsu opracowała wozidło Komatsu 930E o ładowności 300 ton, wprowadzając tym samym na rynek największą tego typu maszynę na świecie. Dzięki współpracy z innymi firmami zajmującymi się nadwoziami pojazdów oraz komponentami Komatsu Dresser poprawiło ich osiągi dzięki czemu wozidła stały się kolejnym flagowym produktem firmy. Nieustająca współpraca firmy z branżą górniczą skutkowała pojawianiem się kolejnych maszyn, m.in. w 1999 roku powstała imponująca ładowarka kołowa Komatsu WA1200.

Dzięki nowo opracowanemu systemowi sprzęgła ładowarki zwiększającemu wydajność pracy, WA1200 stała się bezkonkurencyjna w swojej klasie

Marka Komatsu na Glimat.com

W naszej firmie oferujemy wiele części marki Komatsu. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się gąsienice gumowe Komatsu oraz akumulatory Komatsu. Nasi klienci często sięgają również po wysokiej jakości filtry Komatsu przeznaczone do pracy koparek, koparko-ładowarek, ładowarek, spycharek i innych maszyn budowlanych. Mamy w swojej ofercie rozruszniki marki Komatsu pasujące do każdego typu maszyny budowlanej tej firmy. By ułatwić pracę nocą lub w pochmurny dzień proponujemy najwyższej jakości lampy Komatsu. Wśród bogatej ofery naszego sklepu znajdziecie Państwo również elementy podwozia takie jak rolki jezdne Komatsu i niezwykle istotne pompy hydrauliczne Komatsu. Osoby poszukujące elementów układu wydechowego Komatsu znajdą w naszych magazynach rury wydechowe i kolektory w bardzo atrakcyjnych cenach.

Innowacje Komatsu

W nowy wiek firma Komatsu wchodzi z nowoczesnym systemem stałego monitorowania maszyn Komatsu (KOMTRAX), dzięki tak zaawansowanemu technicznie systemowi możliwe jest zdalne sprawdzanie lokalizacji oraz statusu maszyny za pomocą GPS i urządzeń komunikacyjnych zainstalowanych na maszynie oraz poprawa wydajności produkcji. Początkowo system ten montowany był w koparkach gąsienicowych PC200-7 następnie obejmował już wszystkie dostępne modele. Kolejnym innowacyjnym systemem wprowadzonym przez firmę Komatsu jest autonomiczny system transportowy (AHS), którego pierwsze komercyjne wdrożenie miało miejsce w 2008 roku.

W 2011 firma Komatsu otrzymała nagrodę od Japońskiego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników za technologię wprowadzoną w produkowanych od 2008 roku, pierwszych na świecie hybrydowych koparkach hydraulicznych PC200-8.

W 2013 roku rynek maszyn budowlanych zrewolucjonizowało wprowadzenie na rynek maszyn z zintegrowanym systemem 3D. Pierwszą z nich była spycharka gąsienicowa D61PXi/EXi, komponenty do sterowania maszyną dotychczas zakładane na lemieszu zastąpiono anteną GNSS zamontowaną na dachu, ulepszoną jednostką pomiaru inercyjnego (IMU+) oraz siłownikami hydraulicznymi ze zintegrowanymi czujnikami. Zmiana w tradycyjnych metodach zdecydowanie zwiększyła wydajność na placu budowy.

Na dalszą automatyzację prac budowlanych wpłynęło opracowanie koparki hydraulicznej PC200i/PC210LCi wyposażonej w automatyczny system sterowania 3D, umożliwiający sterowanie informacjami o położeniu łyżki uzyskane za pośrednictwem anten GNSS oraz czujników systemowych z danymi projektowymi. Dodatkowo umieszczenie na maszynie kamery umożliwia dokonywanie dokładnych pomiarów pokładowych.

W 2015 roku firma Komatsu wprowadza system SMARTCONSTRUCTION, będący odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowoczesne techniki i innowacyjne systemy zarządzania. System ten pozwala łączyć wszelkie dostępne na placu budowy dane za pomocą technologii ICT a w 2020 roku Komatsu wprowadziło cztery nowe urządzenia IoT oraz osiem nowych aplikacji w ramach istniejącej już oferty SMARTCONSTRUCTION.

Wszystko to składa się na obraz firmy, która od samego początku dążyła do unowocześnienia całego procesu budowlanego oferując nie tylko innowacje ale również solidne, sprawdzone rozwiązania funkcjonujące na placach budowy na całym świecie a wiele wielkich inwestycji nie doszło by do skutku gdyby nie niezawodność oferowanego sprzętu.