Koparki to sprzęt, który niemal zawsze znajduje się na placu budowy. Służą one głównie do robienia przekopów, oddzielania urobku, czy też ładownia ziemi na pojazdy transportowe. Oprócz wielkich maszyn z potężną łyżką i ramieniem korzysta się także z ich lżejszych odpowiedników, czyli minikoparek. Dzięki znacznie mniejszym rozmiarom pojazdy te potrafią wykonywać zadania w miejscach, do których tradycyjna koparka by się nie dostała.

DO JAKICH ZADAŃ KORZYSTA SIĘ Z MINIKOPARKI?

Na placu budowy możemy znaleźć mnóstwo ciężkiego sprzętu takiego jak ciężarówki, czy ogromne koparki. Jednak ich rozmiar uniemożliwia dotarcie do miejsc, w których niezbędna jest precyzja lub do których dojazd może być utrudniony. W zależności od rodzaju i wyposażenia mikrokoparki może ona wykonywać różne zadania. Takie pojazdy są wykorzystywane bardzo często na terenach podmokłych, gdzie ciężki sprzęt z łatwością mógłby utknąć. Mniejsze koparki zazwyczaj wykonują podobne prace do swoich większych odpowiedników, jednak nie zawsze sprawdzą się w zastępstwie, przykładowo nie załadują dużej ilości ziemi na ciężarówkę.

ZAPAMIĘTAJ!
Minikoparki są niezastąpione w precyzyjnych pracach budowlanych na trudno dostępnych terenach, gdzie duże koparki nie mogą dotrzeć.

RODZAJE I WYPOSAŻENIE MINIKOPAREK

Podstawowym wyposażeniem każdej minikoparki jest jej łyżka. Ten element pozwala na wykonanie niemal każdego zadania i to właśnie głównie z niej korzysta się przez większość czasu. Niezwykle istotne jest to, że łyżkę można modyfikować i dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Wystarczy mieć odpowiedni komponent i zamontować go do maszyny. Podstawowymi rodzajami łyżek są:

  1. zabierakowe – wykorzystasz je do wykopywania i zbierania ziemi,
  2. chwytakowe – możesz ich użyć do oczyszczania, pogłębiania oraz do załadunku materiałów
  3. wygarniające – pomogą Ci w wygarnianiu oraz wspomogą drążenie.

Dzięki wielu możliwościom minikoparka pozwala na wykonywanie sporej ilości zadań, z którymi ciężki sprzęt by sobie nie poradził. Maszyny te przewyższają tradycyjne koparki zwłaszcza tam, gdzie konieczna jest precyzja (na przykład kiedy robi się wykopy w okolicach rur kanalizacyjnych) Warto jest mieć w wyposażeniu firmy przynajmniej jeden taki pojazd. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo nie ma funduszy na zakup tego typu sprzętu, zawsze możesz go wypożyczyć.

W minikoparkach najczęściej można spotkać podwozie gąsienicowe, które pozwala poruszać się po niezwykle trudnym terenie, jednocześnie zachowując stabilność maszyny podczas pracy. Najczęściej montowane do tego rodzaju podwozia są gąsienice gumowe, jednak większe poruszają się na łańcuchach stalowych. Rzadziej spotykane jest podwozie kołowe, które sprawdza się głównie na utwardzonej powierzchni takiej jak asfalt. Nie można zapomnieć także o koparkach kroczących służących do prac na stromym terenie oraz w wodzie. Czasami też wykorzystuje się maszyny, które są zamocowane na innym środku transportu, na przykład na przyczepie samochodu, czy ciężarówki. Dzięki temu rozwiązaniu sprzęt może być w łatwy sposób transportowany na plac budowy i od razu jest gotowy do pracy.

Żółta minikoparka pracująca na błotnistym terenie.

Z racji tego, że minikoparki wykorzystuje się zazwyczaj na utrudnionym terenie, niezwykle ważne jest, abyś zaplanował, z jakiego sprzętu będziesz korzystał podczas prac. Przed rozpoczęciem robót budowlanych zrób rekonesans terenu, na którym będziesz działał i oceń czy minikoparka będzie potrzebna oraz jeżeli tak, to z jakim wyposażeniem.

RODZAJE ŁYŻEK DO MINIKOPAREK I ICH ZASTOSOWANIE

Rodzaj ŁyżkiZastosowanie
ZabierakoweWykopywanie i zbieranie ziemi
ChwytakoweOczyszczanie, pogłębianie, załadunek materiałów
WygarniająceWygarnianie, drążenie