Zrównoważona logistyka

Model dystrybucji ITR Usco na rzecz zrównoważenia środowiskowego

Promowanie zrównoważenia środowiskowego jest głównym celem na przyszłość, a dla firm jest to nie tylko obowiązek wobec naszej planety i przyszłych pokoleń, ale realna szansa na wzrost, rozwój i konkurencyjność.

ITR Usco przyczynia się do osiągnięcia tego celu poprzez sprawny model dystrybucji, który w 2020 r. pozwolił na zaoszczędzenie 3338 ton CO2, co dla porównania przedstawia roczne zapotrzebowanie na energię 13-tysięcznego miasta lub podróż samochodem na dystansie ponad 22-milionów km.

Globalne wyzwanie zrównoważonego rozwoju

Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju to plan działania na rzecz ludzi, planety i dobrobytu podpisany przez 193 państwa członkowskie ONZ w 2015 roku. Celem 13 Agendy jest zmniejszenie wpływu zmian klimatycznych, których skutki mogą sprawić, że nasza planeta stanie się nieodpowiednia dla ludzkiego życia. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów zmiany klimatu jest globalne ocieplenie, ściśle powiązane ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych w atmosferze.

Zgodnie z Porozumieniem Paryskim, globalne emisje muszą zostać zredukowane o około 50% w 2030 r. (w stosunku do poziomu z 2010 r.), ostatecznie osiągając zerowe emisje netto w 2050 r. Ponadto, aby uniknąć nieodwracalnych konsekwencji, wzrost temperatury na świecie być utrzymywany poniżej 2 °C.

Cel ten wymaga szybkich i szeroko zakrojonych działań w sektorach energetyki, infrastruktury oraz systemów przemysłowych i miejskich. Ważnym punktem wyjścia jest logistyka zorientowana na ochronę środowiska.

Odpowiedź ITR Usco: odpowiedzialny model dystrybucji

ITR Usco już od jakiegoś czasu wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu poprzez rozbudowaną sieć dystrybucji w strategicznych obszarach swoich rynków referencyjnych na całym świecie.

Model ten obejmuje transport towarów z zakładów produkcyjnych na Dalekim Wschodzie bezpośrednio do węzłów dystrybucyjnych zlokalizowanych na wszystkich kontynentach, eliminując tranzyt pośredni przez magazyn centralny w Modenie. Poszczególne miejsca dystrybucji reprezentują znaczne stany magazynowe na każdym terytorium, odpowiadając potrzebom każdego rynku referencyjnego.

Unikanie triangulacji towarów przez Włochy zapewnia znaczne oszczędności pod względem emisji CO2, czasu, kosztów i globalnego zarządzania logistyką.

centra dystrybucyjne

Magazyn centralny w Modenie o powierzchni 73 000 m2, w tym 25 000 m2 zadaszony, pozostaje największym na świecie pod względem części zamiennych do maszyn do robót ziemnych i stanowi centrum nerwowe dla ich europejskiej dystrybucji. Oprócz tego głównego magazynu, dziś ITR Usco może liczyć na 10 głównych międzynarodowych centrów dystrybucyjnych, z których każdy posiada własne miejsca dystrybucji dla odpowiednich obszarów geograficznych:

  • ITR Africa
  • ITR America (New York, Georgia, Texas, Nevada, Washington)
  • ITR Benelux
  • ITR Middle East
  • ITR Pacific
  • ITR South America
  • Glimat
  • Intramex
  • BYG (Valencia, Barcelona)
  • MST

magazyny Największymi hubami dystrybucyjnymi ITR Usco po Modenie są ITR America, ITR Middle East i ITR Africa.

ITR America posiada 20 oddziałów, w tym dwie centralne bazy w Jackson (Mississippi) i Hobart (Indiana). Spośród nich 13 działa również jako punkty dystrybucyjne (11 w Stanach Zjednoczonych i 2 w Kanadzie). Zakres dostaw koncentruje się głównie na elementach podwozia, G.E.T., gąsienice gumowe i części zamienne do maszyn budowlanych.

ITR Middle East działa z bazy w Dubaju, dystrybuując komponenty podwozia, G.E.T., opon i olejów smarowych na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej.

ITR Africa utworzono z pierwszą siedzibą centralną w Johannesburgu w RPA, później rozszerzono ją na Namibię (Windhoek) i Zambię (Kitwe), znacznie rozszerzając zakres jej działania. Specjalizują się w elementach podwozi, G.E.T. i części zamienne. Sieć dystrybucji obejmuje 10 magazynów w trzech stanach.

Korzyścią dla klientów jest możliwość liczenia na zmniejszenie kosztów logistycznych oraz szybką i wydajną dystrybucję linii produktów ITR na całym świecie. Korzyścią dla środowiska, a co za tym idzie dla wszystkich, jest znaczna redukcja emisji CO2 do atmosfery oraz bardziej racjonalne gospodarowanie dostępnymi zasobami.